Niewątpliwą zaletą skór jest ich niepowtarzalny charakter, czar i piękno – każdy błam jest inny i świadczy o naturalnym pochodzeniu. Skóra nie pozwala na penetrację alergenów znajdujących się w kurzu (także zwierzęcych), nie pochłania dymu papierosowego. Skóra ma zdolność do adaptacji do warunków otoczenia: utrzymuje temperaturę przeważającą w otoczeniu, dlatego będzie wydawała się nam chłodna w pokoju o temp. 20°C, ale po chwili uzyska miejscowo temperaturę naszego ciała. Potrafi także wchłonąć a następnie oddać wilgoć do 25% swojej wagi, co czyni ją swoistym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu.
Skóra bydlęca jest zbyt gruba do wielu zastosowań, dlatego rozcina się ją (dwoi) na dwie warstwy: wierzchnią (skórę licową) o pożądanej grubości oraz pozostałość, czyli dwoinę.
Skóra licowa jest naturalnym i niepowtarzalnym materiałem: posiada zróżnicowaną fakturę, blizny, subtelne zadrapania czy niewielkie zmarszczki. Te charakterystyczne znaki nie pomniejszają jej naturalnego piękna, przeciwnie – powinien ich szukać każdy kupujący, gdyż potwierdzają naturalną klasę skóry (żyjące zwierzę jest odkryte i narażone na różne wpływy środowiska). Nie można ich nazwać defektami i nie skracają one życia skóry lecz poprawiają jej oryginalny wygląd i pozwalają odróżnić od imitacji skóry. Skóra licowa jest też wytrzymalsza mechanicznie od dwoiny.
Dwoina charakteryzuje się nie tylko innym wyglądem od skóry licowej, ale i mniejszą odpornością mechaniczną. Można poddawać ją uszlachetnianiu, by zbliżyć jej wygląd do cenniejszej skóry licowej – barwić, wytłaczać wzory a nawet laminować licem z tworzywa sztucznego. W efekcie, dwoiny mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak zwykła skóra licowa.
Jakość dwoin nie jest jednak tak dobra jak skór licowych ze względu na słabsza strukturę włókien w dolnej części skóry, z której wykonana jest dwoina. Skóra taka jest bardziej podatna na rozdarcie i uszkodzenia mechaniczne.
Przeciętnie, spośród co najmniej ośmiu błamów nawet dwa nie są identyczne. Stosunkowo najłatwiej dostrzec różnice strukturalne. Również barwniki i farby stosowane przez producentów skór przenikają do skóry w różnym stopniu. Z tych powodów utrzymanie jednostajności barw różnych partii skór nie zawsze jest możliwe.